Advisory Committee on Recycling Fund

Prof Daniel M Cheng

Appeal Board under the Electricity Ordinance

Edwin Fong

Business Facilitation Advisory Committee

Prof Cliff K Sun

City University of Hong Kong

Advisory Committee for Graduate Employment

Gary Lau

Cleaner Production Partnership Programme

Project Management Committee

Luther Wong
Jude Chow (Alternate)
Billy Lee (Alternate)
Jimmy Choi (Alternate)

Clothing Industry Training Authority

Benny Chan

Dangerous Goods Standing Committee

Daniel Fung
Ir Wilfred Shek (Alternate)

Disciplinary Board Panel under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Management) Regulation

Jimi Kwok

Employees Retraining Board

Industry Consultative Networks – Wearing Apparel & Textile

Richard Cheng

Environmental Campaign Committee

Awards Committee on Hong Kong Awards for Environmental Excellence

Luther Wong

GS1 Hong Kong

Steve Chuang

Hong Kong Baptist University

Advisory Committee on Graduate Employment

Roy Lim

Hong Kong Internet Registration Corporation

Consultative and Advisory Panel

Chris Huang

Hong Kong Productivity Council

Alan Cheung

Hong Kong Quality Assurance Agency

Daniel Fung

Hong Kong Shippers' Council

Gary Lau

Hong Kong Trade Development Council

Dr Daniel Yip
Dr Sunny Chai

Fair Organising Committee

Dr Daniel Yip

Intellectual Property Rights Task Force

Emily Cheung

Hongkong Post

Business Customers Liaison Group

Ray Wong

Independent Commission Against Corruption

Hong Kong Business Ethics Development Advisory Committee

Prof Cliff K Sun

Joint Liaison Committee on Taxation

Ms Jenny Tsao
Mr Daniel Hui

Labour Advisory Board

Jimmy Kwok

Logistics and Supply Chain MultiTech R&D Centre

Expert Review Panel

Dr David Ho

Occupational Safety and Health Council

Electrical and Mechanical Trade and Repair of Vehicles Safety and Health Committee

Ricky Chan
Edwin Fong (Alternate)

Manufacturing Industry Safety and Health Committee

Sze Kam-shing
Patrick Ho (Alternate)

ROCARS Users Consultation Group

Joseph Leung

Taskforce to Support Processing Trade

Dr Daniel Yip
Joseph Lau

The Trade Single Window User Consultation Group

Sunny Ho

Vocational Training Council

Accountancy Training Board

Karmen Yeung

Apprenticeship Training Board

Daniel Fung

Electronics and Telecommunications Training Board

Henry Lau

Fashion and Textile Training Board

Joanne Chow

Higher Education Advisory Committee

Dr Daniel Yip

Import/Export/Wholesale Trades Training Board

Eric Ng

Innovation and Technology Training Board

Robert Lai
Roy Lim

Jewellery, Watch & Clock Training Board

Dr Adam Lau

Management and Supervisory Training Board

Terrence Hui

Manufacturing Technology Training Board

Felix Choi

Print Media and Publishing Training Board

Maurice Kwan

Recognition of Prior Learning Working Committee of the Retail Industry

Joe Lam

Vocational Training Board for People with Disabilities

Dr David Ho

Contact us